Rynek części samochodowych okazuje się być jedną z najbardziej dochodowych branż. Nie bezpośrednim czynnikiem oddziałującym na wartość rynku samochodowego jest kurs walut. Mający duże znaczenie jedynie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zamiennikami nie pochodzącymi z kraju. Wysokie obroty ze sprzedaży części zamiennych doprowadziły do sytuacji, w której monopol na rynku ich dystrybucji osiągnęły znane koncerny samochodowe. Dzieje się tak, ponieważ wiele z nich zastrzegło sobie wzory widocznych elementów samochodu takich jak np. zderzaki, drzwi, lusterka czy błotniki i utrudniły w ten sposób uwolnienie rynku. Niezależnie jednak od rozmów toczących się na szczeblu parlamentarnym polscy kierowcy i tak muszą co roku zatroszczyć się o to, aby ich samochody były w pełni sprawne, poddawać je okresowym diagnozom.
Pierwszy etap kontroli w stacji diagnostycznej stanowi sprawdzenie obecności obowiązkowego wyposażenia pojazdu jakim są gaśnica i trójkąt. Kolejnym ważnym krokiem jest badanie układu oświetleniowego. Sprawdza się, czy poprawnie działają takie elementy, jak kierunkowskazy, a nawet każda, niezbędna lampy np. reflektory, światła stopu. Również system hamulcowy poddawany jest ścisłej kontroli, jako który jest jednym z podstawowych układów wchodzących w skład podwozia. Kierowca w każdej sytuacji musi w pełni panować nad swoim samochodem, a żeby było to możliwe hamulce muszą nieustannie pracować sprawnie. Biorąc pod uwagę fakt, że klocki i tarcze hamulcowe zużywają się w szybkim tempie ich regularna wymiana w decydujący sposób wpływa na bezpieczeństwo jazdy.
Naszej uwadze powinny podlegać również turbosprężarka, łożyska koła i amortyzatory, stanowiące główne elementy składające się na zawieszenie, czyli części samochodowe tłumiące drgania. Podczas kontroli mechanik sprawdzi także wahacz zawieszenia i przeguby, o jego kiepskim stanie świadczyć mogą stukania, niepokojące odgłosy w czasie uruchamiania silnika czy manewrów na drodze. Ale przyczyną tego typu odgłosów może okazać się też np. wybita poduszka silnika. Z kolei regularnej wymianie należy poddawać ciągle używane filtry, np. filtry oleju zapewniający utrzymanie wydajności silnika na optymalnym poziomie. Według ekspertów filtr ten wymieniać należy w trakcie każdorazowej zmiany oleju. Funkcję ochronną silnika pełni ponadto filtry powietrza lub filtry paliwa, jego najistotniejszym zadaniem jest zatrzymywanie rozmaitych zanieczyszczeń do cylindrów i komór spalania. O pogorszeniu się ich stanu świadczyć może spadek mocy silnika i w konsekwencji większe zużycie paliwa. Niepokoić może również powolne wchodzenie na obroty, szczególnie jeżeli wcześniej nie tego typu problemami, należy wówczas sprawdzić przepływomierze lub przewody zapłonowe, które mogą być powodem kłopotów. Występujące problemy z samym uruchomieniem silnika mogą być związane są z usterką, jakiej uległ akumulator, zawór EGR lub świece zapłonowe i świece żarowe, a w poważniejszych przypadkach pompy paliwa. Istotnym ważnym elementem każdego silnika samochodowego jest też rozrząd, doprowadzający ładunek do silnika i pomagający w usunięciu spalin. Podczas jego przeglądu zwrócić uwagę należy na poszczególne części składowe: prowadnice, rolki, napinacz i sam pasek rozrządu, zużywający się ze względu na ciągłe naprężenia i tarcia.
Uniemożliwienie prawidłowej pracy silnika może zostać spowodowane awarią, której ulec mogły pompy wody lub chłodnice samochodowe. Jest ona najistotniejszym elementem układu chłodzenia, dosyć trwałym, zazwyczaj wytrzymującym stosunkowo długi okres czasu. Ewentualne wycieki w tym przypadku wynikają najprawdopodobniej ze zużycia, jakiemu uległa uszczelka, a jej wymiana nie wiąże się ze zbyt wysokim wydatkiem. Każdy sklep motoryzacyjny w oferowanym asortymencie posiada szeroką gamę zamienników, w konkurencyjnych cenach. Dużo większy kłopot mogą spowodować np. uszkodzone koło dwumasowe lub po prostu niezbędne sprzęgła kompletne, koszty jego naprawy są już znacznie wyższe, a wada musi być usunięta od razu.
Kluczowymi do poprawnego działania silnika są oleje silnikowe, które każdy kierowca powinien wymienić po przejechaniu określonej ilości kilometrów. Podobnie jak oleje, również i płyny hamulcowe wymagają systematycznej wymiany. Wszyscy powinniśmy o tym pamiętać zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i innych.
W artykule wymieniliśmy już wiele elementów mających wpływ (mniejszy lub większy) na poziom naszego bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. Nie możemy jednak zapominać o komforcie jazdy, a w tym aspekcie ważne są skraplacze klimatyzacji lub chłodnica klimatyzacji.
Odpowiednio zadbany samochód może nam służyć przez wiele lat, stąd warto poświęcić mu trochę czasu i uwagi. Poddając go częstym kontrolom możemy szybciej reagować na pojawiające się problemy, dzięki czemu unikniemy wynikających z nich przykrych konsekwencji.
źródło: Darmowe artykuły
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz