SPLENDOR

25 października 2012

Nie rób tego sam

Nie rób tego sam

Czasy, w których można było samodzielnie naprawić samochód minęły raczej bezpowrotnie. Dzisiaj, nawet silnik sterowany jest przez komputer, co uniemożliwia wprowadzanie jakichkolwiek zmian bez fachowej pomocy i sprzętu.

W Warsztacie samochodowym, niezależnie od jego profilu, najważniejszym narzędziem są programatory. Korzystają z nich nie tylko spece od elektroniki samochodowej, ale również mechanicy czy nawet blacharze, którzy - jak mogłoby się wydawać - zajmują się wyłącznie wierzchnią, estetyczną stroną auta, czyli jego wyglądem. Rzeczywistość przedstawia jednak zupełnie inny obraz sytuacji.

 

Dzięki nowoczesnym technologiom można zaoszczędzić na benzynie, sprawić aby samochód ekonomiczniej spalał olej, nie zacierając silnika po przejechaniu 10 tysięcy kilometrów, w razie awarii ładowania dłużej wytrzymywał na mocy akumulatora i tym podobne. Niestety nie ma nic za nic, dlatego też właściciele samochodów nowej generacji muszą się liczyć z pewnymi niedogodnościami, takimi jak brak możliwości odpalenia samochodu na pych... Dotyczy to oczywiście samochodów z wtryskiem, w przypadku których próba odpalenia samochodu na pych może skończyć się zepsuciem pompy, albo listwy silnika. Nowoczesna diagnostyka samochodowa pozwala jednak stwierdzić z bardzo dużą dokładnością kiedy powstały uszkodzenia, jakich należy się wkrótce spodziewać, czego pojazdowi brakuje i co można zrobić aby usprawnić jego działanie.

 

Te zalety, obiektywnie rzecz biorąc powinny całkowicie zniwelować drobne niedogodności wynikające z komputerowego sterowania samochodem. Wśród fanatyków samochodowych panuje bowiem opinia, iż w momencie, kiedy samochód ma za dużo elektroniki przestaje być tym, czym z założenia być powinien, czyli urządzeniem, pomagającym przemieszczać się z miejsca na miejsce. Rozważając te kwestie należy jednak zapytać, czy na pewno chciałoby się wrócić do czasów, kiedy w autach nie było wycieraczek, ogrzewania, czy - lubianej ostatnimi laty - klimatyzacji. Elektroniczne liczniki kilometrów dają także większą pewność przebiegu aut, jako że do zmiany stanu w przypadku wyświetlania informacji potrzebne są wyspecjalizowane komputery i programy.

 

Elektronika samochodowa to dziedzina rozwijająca się w bardzo szybkim tempie. Na rynku dostępne są już samochody, które właściwie jeżdżą samodzielnie, pozbawiając kierowcę wszelkich trosk. Począwszy od zmiany biegów (automatyczne skrzynie), poprzez czujniki cofania, systemy wspomagające - ABS, ESP, ASR - czy też rozpoznawanie znaków drogowych i samodzielne parkowanie przy pomocy specjalnych sensorów wbudowanych w karoserię niektórych samochodów.

-- Stopka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz